Metro-East Youth Scholarship Tour    

Click here to edit subtitle

V&H Rec Center, Breese IL, Oct 22, 2017

Tournament Champions:

Handicap division :  Andrew Connors

Scratch girls division :  Natalie Heltne

Scratch boys division :  Chad Hardin

Junior Gold Qualifiers :

U15 division:   Sammy Schatteman

U20G division:  Skyla Gage

U20B division :  Chad Hardin

  

Bowl Haven Bowl, Alton, September 17, 2017

Tournament Champions:

Handicap division :  Connor Reaney

Scratch girls division :  Natalie Heltne

Scratch boys division :  Dylan Zimmerman

Junior Gold Qualifiers :

U15 division:  Caitlyn Radliff

U20G division :  Kaela Smith

U20B division :  Donny Richards

Bel-Air Bowl, Belleville, August 20, 2017

Tournament Champions:

Handicap division :  Mara Foutz

Scratch girls division :  Lauren Tomaszewski

Scratch boys division :  Tyler Hunter

Junior Gold Qualifiers :

U15 division:  Lauren Hunter

U20G division :  Courtney Argus

U20B division :  Tyler Hunter

INVITATIONAL at Hi-Top Bowl, Highland, May 21st, 2017

Tournament Champions:

Handicap division :  Mara Foutz

Scratch girls division : Natalie Heltne

Scratch boys division :  Zach Kreke

Junior Gold Qualifiers :

U15 division:  

U20G division :  

U20B division :  

St Clair Bowl, Fairview Heights IL, April 2nd, 2017

Tournament Champions

Handicap division :  Sammy Schatteman

Scratch girls division :  Lauren Tomaszweski

Scratch boys division : Eli Denmead 

Junior Gold Qualifiers

U15 division:  Corynne Bean

U20G division :  Skyla Gage

U20B division :  Daniel Hummel


Hi-Top Bowl, Highland, Feb 19th, 2017

Tournament Champions:

Handicap division :   Elizabeth Hanke

Scratch girls division :  Alex Bergin

Scratch boys division :  Sam Watson

Junior Gold Qualifiers :

U15 division:  Sammy Schatteman

U20G division :  Alyssa Norell, Alex Bergin

U20B division :  Sam Watson

West Park Bowl, Columbia IL, January 22, 2017

Tournament Champions:

Handicap division :  Ashtyn Ferguson

Scratch girls division :  Molly Marshall

Scratch boys division :  Ryan Kajihiro

Junior Gold Qualifiers :

U15 division:  Heidi Feix

U20 division :  Justin Simpson

Bel-Air Bowl, November 20, 2016

Tournament Champions:

Handicap division :  Sammy Schatteman

Scratch girls division :  Courtney Argus

Scratch boys division :  Larry Tripamer

Junior Gold Qualifiers :

U15 division:  Johnathan Brewer

U20G division :  Brittany Albers

U20B division :  Larry Tripamer III

St Clair Bowl, Fairview Heights, October 23, 2016

Tournament Champions:

Handicap division :  Sammy Schatteman

Scratch girls division :  Grace Kawalski

Scratch boys division :  Kyle Brewer

Junior Gold Qualifiers :

U15 division:  ???

U20G division:  Lauren Tomaszewski

U20B division:  Tyler Hunter

Bel-Air Bowl, Belleville, September 25, 2016

Tournament Champions:

Handicap division :  Ashley Westbrook

Scratch girls division :  Taylor Lee

Scratch boys division :  Devin Klotz

Junior Gold Qualifiers :

U15 division:  Grace Kowalski

U20G division :  Ashley Westbrook

U20B division :  Devin Klotz

Aiport Bowl, Bethalto, August 21, 2016

Tournament Champions:

Handicap division :  Donny Richards

Scratch girls division :  Courtney Argus

Scratch boys division :   Terrance Stacye

Junior Gold Qualifiers :

U15 division:  Nick Lutz

U20G division :   Madison Kasza

U20B division :  Jacob Freand

INVITATIONAL, Hi-Top Bowl, Highland, May 1, 2016

Tournament Champions:

Handicap division :  

Scratch girls division :  

Scratch boys division :  

Junior Gold Qualifiers :

U15 division:  N/A (all where already qualified!)

U20G division :  Sophia Richardson

U20B division :  Zach Kreke

West Park Bowl, Columbia, April 24, 2016

Tournament Champions:

Handicap division :  Ashley Heiman

Scratch girls division :  Alyssa Dudley

Scratch boys division :  Kyle Dauphin

Junior Gold Qualifiers :

U15 division :   N/A

U20G division :  Skyla Gage / Dene Standifer

U20B division :  Kyle Dauphin

St Clair Bowl, Fairview Hts, March 13, 2016

Tournament Champions:

Handicap division :  Ashley Westbrook

Scratch girls division :  Madison Kasza

Scratch boys division :  Tyler Hunter

Junior Gold Qualifiers :

U15 division :   Landon Richards

U20G division :  Ashley Heistand

U20B division :  Kevin Hasemann

Bel-Air Bowl, Belleville, Feb 28, 2016

Tournament Champions:

Handicap division :  Sam Schattemann

Scratch girls division :  Taylor Allen

Scratch boys division :  Jason Britain

Junior Gold Qualifiers :

U15 division :   Grace Kowalski

U20G division :  Taylor Allen

U20B division :  Hunter Jones

V&H Recreation, Breese, Jan 10, 2016

Tournament Champions:

Handicap division :  Kobi Stokes

Scratch girls division :  Dene Standifer

Scratch boys division :  Jacob Freand

Junior Gold Qualifiers :

U15 division :   Donny Richards

U20G division :  Maria Kreke

U20B division :  Justin Peacock

West Park Lanes, Columbia, Dec 13, 2015

Tournament Champions:

Handicap division :  Blase Beckham

Scratch girls division :  Eryka Graham

Scratch boys division : Jeffrey Gump

Junior Gold Qualifiers :

U15 division :   Kobi Stokes

U20G division :  n/a

U20B division :  Jeffrey Gump

Hi-Top Bowl, Highland, Nov 15, 2015

Tournament Champions:

Handicap division :  Blase Beckham

Scratch girls division :  Eryka Graham

Scratch boys division :  Jacob Freand

Junior Gold Qualifiers :

U15 division :   Madison Ferguson

U20G division :  n/a

U20B division :  Scott Hill

Bel-Air Bowl, Belleville, Oct 18, 2015

Tournament Champions:

Handicap division :  Donny Richards

Scratch girls division :  Dene Standifer

Scratch boys division :  Kyle Brewer

Junior Gold Qualifiers :

U15 division :   Aurora Richardson

U20G division :  Raven LeFlore

U20B division :  Kyle Brewer

Bowl Haven, Alton, Oct 4, 2015

Tournament Champions:

Handicap division :  Becca McBride

Scratch girls division :  Madison Kasza

Scratch boys division :  Christian Bertoletti

Junior Gold Qualifiers :

U15 division:   Ashley Westbrook

U20 division :  Tommy Brewer